Новий Милятин

3 Кві

Буський район Львівської області. Кілька разів зупинялися у тамтешнім придорожнім ресторані, досить незле обставленому. Гоша пив узвар, їв вареники і милувався килимками й керсетками на стінах, а ми зазвичай замовляли бограч або борщ. Колись навіть і ночували – готель смішний був, перероблений з колгоспної канцелярії чи управління МТС, але на сніданок пригощали смачними млинцями й сирниками, сервіруючи їху залі, завішаній картинами місцевих майстрів, і роботи на продаж траплялися не те шоб зовсім ніякі, а часами просто непогані, як на галицьку периферію…

А шлях через трасу вів кудись углиб. І ми, темні, не знали тоді, що за яких кількасот метрів – неймовірні цікавини. Два села – Милятин Старий і Милятин Новий, і не дуже зрозуміло, де один переходить в інший. А колись, років триста-чотириста тому тут, виявляється, було жваве містечко із чотирма млинами, ярмарками, юрмами прочан і навіть Магдебурзьким правом, дарованим Стефаном Баторієм. Все те минулося, і нині невеличке село (села?) обіч шляху, навряд чи набереться там і тисяча народу.

Поляки, яких тут була більшість, виїхали по другій війні, вивізши до Кракова чудотворний образ, до якого, власне, і йшли віряни. Жорна середини минулого століття нікого не жаліли, перемоловши і місцевих євреїв, і рішуче наставлених українців.

Згодом площу засадили деревами, у заїзджому домі облаштували “продмаг”, а з закинутого костелу до Львова вивезли орган. Та всього спаскудити не можна, хоч як старайся. Нерухомість на те й нерухомість, щоб лишатися на кинутій колишніми господарями землі німим нагадуванням і так само німим докором – он ви як із нами, а ми ж кшталтували файно…

Костел. Класика з елементами бароко. Сірий, високий, величний і дуже гармонійний, хоч оточення виглядає бідненько – у парафії грошей не дуже, напівзруйнована огорожа, рештки плебанії, колись дуже витонченої, облуплена дзвіниця… До його зведення доклався п. Кульчицький, архітектор, зокрема, кількох кам’яниць на львівському Ринку. Костел, я читала, на прощі тричі обходили, ні – обповзали на колінцях невиліковно хворі, місцева чудотворна ікона вважалася дуже помічною.

Навпроти – будинок заїзду, судячи з усього, служити міг і складом, і магазином, і трапезною, і притулком для численних богомольців. Стоїть напівзруйнований, але опирається з усіх сил.

Дивимося.

IMG_4006.jpg

IMG_4010.jpg

1771 рік. прекрасний, правда? тим бридшим вигляда оточення з сортіром посеред Ринку…

 

Так виглядає вхід і дорога до храму. Храм, на жаль, зачинений був. Десь навіть вхід у тунелі є, довгі-предовгі.

IMG_4016.jpg

Плебанія, а може, трапезна часів монастиря отців камедулів, а згодом босих кармелітів. Бачте, яка вигадлива.

IMG_4008.jpg

Заїжджий будинок. гарний так само. Ринок – усе, що між ним і костелом. Нічо, он у Буську Ринок хрущовками заставлений, а  не те шо побіленими деревами й сортірами.

Далі річка в’ється по селу, кілька ставків. Школа й дитсадок, бо малечі повно, пам’ятник УСС, УПА, репресованим – ніяк тут не корилися московським зайдам. Галицька здоба, благенькі єврейські будиночки на краю – все як завжди. Звичайне собі містечко цієї частини України, колись славне, нині вбоге, але так само неповторне. Будете в тих краях – заїдьте по дороговказу, не пожалкуєте.

 

IMG_3994.jpg

IMG_3999.jpg

IMG_4046.jpg

IMG_4045.jpg

IMG_3996.jpg

IMG_4048.jpg

IMG_4001.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Advertisements

Відповідей: 2 to “Новий Милятин”

  1. Василько Квітень 4, 2018 at 5:25 am #

    І скільки такої краси у нас занепадає…

    • mamache Квітень 4, 2018 at 6:55 am #

      егеж. згадувала твій пост про Тернопільщину(

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: