Strzykawka Stalina

9 Кві

Мені щиро жаль,

але сталінська висотка в центрі Варшави перевершує все. І любовно відреставроване по цеглинці Старе Място, і невибувну цехову пам’ять про своїх колежан по 1944 році, і невигойну рану гето, і всюдисущі кебабні з макдональдсами на кождім кутку. Не перекривають її, хоч як пнуться, ані американські офісні хмарочоси, ані Вісла поміж некрутих пагорбів, ані яскраві Zabkа з Biedronką з їхніми асортиментами й акціями. Доки на площі Дефіляд у самім центрі польської столиці ота паскуда штрикатиме небо, доти над містом розлито буде цей фльор підрадянської держави. З усіма її принадами: похмурою відсутністю почуття гумору і міри, неконтрольованою агресією і мазохістським бажанням жити за законами фортеці в облозі.
Я ще напишу про це. А тут додам, що “штрикавку Сталіна”, або “пекін” (так варшав’яки звуть Палац культури і науки на центральному проспекті) не реабілітує ані те, що за часів Майдану її підсвічували були синьо-жовтим – бо широко відомо, що рішення про будівництво цього чергового “подарунка для брацької Польщі”, як і попередніх “подарунків” приймав знову ж таки Молотов, і спочатку вона носила ім’я генералісимуса. Ані те, що її шпиль, мовляв, схожий на вежі Гданська – бо схожий він, собака, на МІД на Сєнной і МГУ на Лєнінскіх горах. Ані те, що зараз там музеї, бо нема таємниці в тому, що всередині є кабінет Брежнєва з усіма чекістськими зручностями. І навіть те, що саме під нею відбувалася меса під проводом Папежа – висотку, що під час будівництва і після нього потягла вже не один десяток життів, здається, не умиротворить ніщо.
Місцевому архітекторові, п.Болеславу Б’єрутові, снилися лаври великого зодчого. Висотка, за його маренням, мусила “wpłynąć na całość miasta, rewolucyjnie je przeobrażając”. Цілком за канонами соцреалізму з його зображенням дійсності в революційному розвиткові. Соцреалізму нині нема – а висотка є, і продовжує революційно преображати простір, і що тепер із нею вдієш… Не викидати ж добро – і турсайти примирливо пишуть, що з 30-го поверху гарний вид на Варшаву. Очевишче, бо ж із вікон штрикавки не видно, хвала Богові, самої штрикавки.
Втім, це говорив, здається, Мопассан щодо Ейфелевої вежі. Так чи інак, за нинішнього уряду ПКіН занесений до реєстру пам’яток архітектури. Побачимо, що буде далі. Шприц, він же такий шприц. Ану ж ізробить щеплення не “проти” а “за”?

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: