Тімішоара. Осіннього дня

7 Лис

Маленький румунський Відень – так всюди написано. Ще мовиться, що румуни пишаються близькістю до італійців, саме тому поставили у себе точну копію римської вовчиці. А ще молодь вільно переходить на англійську. А ще революцію 1989 року в Тімішоарі розпочали, з усього видно, мадяри-протестанти.

Що правда то правда. Місто якраз і оригінальне своїм міксом різного і непоєднуваного: модерн, сецесія і сірий совок, австрійські одноповерхівки і протестантська молільня на Замості, дві великі святково-похмурі синагоги і веселий пістрявий стріт-арт: скульптурки, графіті. На площі Унірі (Злагоди) – сербський православний та кафедральний католицький собори один навпроти іншого; на Вікторія Пьяца – височенний православний румунський, через площу оперний театр, а трохи збоку – пишний костел католицької духовної академії. Як усі старі міста, Тімішоара трохи нагадує Краків: історична частина, яку обходить кільцева дорога, і далі вже типові соціалістичні споруди, режим пройшовся тут кованим чоботом, і розв’язка була кривавою, і паралель із Майданом цілком очевидна. А отже, якщо все піде добре і українські дороги стануть хоча б такі як у румунів, то решта підтягнеться. І то буде цілком непоганий результат.

Тімішоара (мадярською Темешвар) довго була турецькою, потім перестала. Нові господарі, Габсбурги, поспіхом винищили старе і забудували порожнину своїм.Біля старої ратуші, кажуть, десь лишилися написи турецькою, не бачила (натомість виділа плекану православну Візантію в Істанбулі – но то між іншим). Потім на Тімішоару претендували угорці, потім серби, відійшло ж воно Румунії, але мікс лишився.

давайте по порядку, як казав мій свекр, Ordnung muss sein. Спочатку Габсбурги.

img_0060

img_0070

img_0123

img_0135

img_0054

img_0181

img_0209

img_0058

img_0075

img_0082

img_0096

В осінніх барвах все це виглядає надзвичайно пишно й зовсім не архаїчно. Приглушені жовтаві барви, сіруваті, зеленуваті, коричнюваті відтінки моху й опалого листя. Велично. Сподобалося.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: