Салонта

7 Лис

Мадярська назва  Nagyszalonta, Нодьсолонто, що означає Велика Салонта. Містечко по дорозі з Тімішоари на Орадя, все при шляху, тому раптом кинулося в очі.

Зупинилися, походили, подивилися. Більше половини населення – мадяри, причому мадяри-кальвіністи (реформати). Тим-то реформатський собор найвищий, там саме кінчалася служба і з-за дверей доносився піднесений урочистий хоровий спів під орган.

img_0249

 

Біля собору – пам’ятники угорським національним героям, багато – і в повний зріст, і стели, і погруддя… алея шани з бюстами – політики, письменники.ю композитори… Вулиця, на якій стоїть собор, так і називається Calvini, а боком церква виходить на трасу,  через дорогу кілька сецесійних споруд, гарних і величних, як на невеличке містечко. Упродовж воєн Салонта не раз ставала прикордонною і прифронтовою, воно й видно:

img_0248

як вам міська управа на 18 тисяч народу?

img_0247

таке ще

 

img_0257

Сторожова вежа 1620 р., тобто збудована під час Столітньої війни, чи то проти турків, чи татар, а чи Габсбургів, нам пощастило прослизнути безкоштовно, зекономивши 20 леїв, і пошастати сходами, хотілося пофотографувати з верхотури, але вікна виявилися забиті хванерою, натомість усередині фамільні речі сім’ї Арані, жили поруч такі талановиті письменники, ціла династія, і батько Арані Янош навіть мав у найближчих друзях самого Петьофі Шандора.

img_0266

Православна церква правіше вежі і будинку Арані.

img_0272

Ще один православний собор. Заново перекритий частково. Обидві салонтські церкви дуже нарядні, розцяцьковані, зрештою, так рясно прикрашені й інші православні храми в цій частині Європи. Дальня башточка вигляда як православна варіація тієї самої сторожової вежі Арані))

img_0246

Меморіалів у містечку повно, я казала вже. Цей румунський, присвячений гайдукам, яких набирали в цих краях з місцевих селян-румунів.

І пам’ятник з п’ятикутною зіркою теж стоїть у міському скверику. Викарбувано на камені, що тут (далі список) хлопці полягли в боях за свободу й незалежність Радянського Союзу. Вкотре стає мені дивно й дико, як воно – лягати в землю за свободу й незалежність країни далеченько від неї, в чужій, споконвік не вашій Салонті, чиїй завгодно, але ж ніколи не вашій.

Ескалація конфлікту то називається. Дивилася карту Румунії. Найбільші розміри країна мала 1942 року – коли приєднала до себе Трансністрію. Молдову й Бесарабію з центром в Одесі.

А зара Трансністрією зветься в Європі манюсіньке Придністров’я. Такоє.

 

 

 

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: