Куделиця

24 Сер

Ірочка приїхала посотати чергові мішки. Такий у нас правильний день Незалежності, і вишиванки на нас як положено. Говоримо про всяке.

Дуже давно, ще студентами ми їздили по фольклор на Срібнянщину. Запам’яталися величезні вареники з вишнями, хатні хундаменти з соломи з глиною і кізяками, садиба Галаганів у Сокиринцях, калюжинська вода з колодязя і дегтярівські калюжі, борщ сільський із консервою “кілька в томаті”, борщ столовський зі шматком сала замість мняса – після експедиції 1983 року я ще з місяць не могла наїстися порожнім супчиком із цвітною капусточкою й морквинкою…

Там ми записали “Куделицю”, унікальну пісню, де в кожному рядку був заспів на початку, клаузула в кінці, а в середині тривання, в якому була довільна кількість складів, і за бажання туди вміщалися нові слова – ще і ще.

Де взялися // кози вівці // козенята ще й ягнята // ще й попові

Ой, та й поїли // сарахвани розчахвани  // роздувани розпірани // лопухові.

Олена Іванівна пояснювала про кумулятивні форми. Про те, що у дитяцій казці за мишчин хвостик може вчепитися жабка, ящурка, пташка, комашка… хто завгодно, аби тільки остання ланочка з цього ланцюжка витягла нарешті з землі уперту ріпку.  Щоб виникло i-m-t, initio-motto-terminus, і мотто було б якої завгодно довжини й додавало пісенній строфі гнучкості і невимушеності.

як самій героїні цієї матріархальної пісні:

 

Лежить моя куделиця, заплелася,

А я пішла у шиночок, горілочки напилася.

 

 

Утім нє, брешу,

про i-m-t пояснював Ігор Болеславович, дорогі мої вчителі героїчно долали разом із нами биті чернігівські шляхи і сьорбали борщ із салом. Жаль за ними, бо обох їх нема вже.

А я говорю з Ірочкою про це – про ткацтво і прядіння як архетипи, про призначення жінки у світі, про нитку – життя і нитку – тривання. Про motto, яке ми тягнемо третій рік війни, сотаємо цю біду як нитки, і нам не тяжко навіть уже, хоч як би довго це тривало, аж до щасливого terminus`а.

 

І тоді

А я свою куделицю та й об землю геп! геп!

 

IMG_0003

IMG_0007

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: