Людина з Донбасу: оп’ять за рибу гроші

28 Січ

Давно збиралася послухати Міхеєву яко включеного спостерігача, бо я сама певною мірою усе життя включений спостерігач.
лекція тривала менше години, мені було цікаво: графіки, цифри, факти. гляньте, хто цікавиться, подаю тези.

1. сама ідея соціального конструювання донецького феномена (ДФ). Йдеться як про самоконструювання, так і про конструювання ззовні.
образ Донбасу зводиться до образу жителя Донецька, і все вигляда як гомогенне середовище, хоч насправді це зовсім не так.
велика частина – анализ цифр, результатів опитування.

2. пані Оксана подає кілька періодів екзистенції ДФ. Від себе як включеного спостерігача додаю, що паралелі з Кривим Рогом більш ніж прозорі:
– кінець 19 – початок 20 ст. – початок промислової розробки, заселення в основному безземельними селянами, психологічні травми: а) місто замість села б) замість землі – під землю і в) сезонні роботи, тобто залишення сімей.

– 20 роки. Радянізація Донбасу як умова перемоги радянської влади. Переселення розкуркулених селян, діти репресованих поповнюють ФЗУ.

– 30-50 період героїзації. Борці революції, людина праці, край, що продукує героїв. Кінець 40 років – у села Донбасу переселено багато бойків в ході операції “Вісла”.

– 60 і далі – інтернаціоналізм-атеізм-героїзація праці. Монументалізація. Багато в чому – роль шкідливих підприємств яко території, де могли влаштуватися люди з кримінальним минулим. Паралельно триває героїзація Перемоги (уже за часів Брежнєва).

– розпад СРСР. Замість обіцяного світлого майбутнього дегероїзація праці, релігійний ренесанс, відторгнення простору (занедбаність), зубожіння, розростання донецької мафії.

– 2004 (від себе додам, що 2002, рік приходу туловіща на пост прем’єр-міністра) – демонізація, перетворення з “донеччан” на “донєцкіх”. Колись львів’яни подібне переживали (бандерівці).
це призводить до спроби самоконструювання: продовжити корені – скіфи, валлійська лінія (Юз), футбол і Євро-2012 і т. ін.
Покрасивіння Донецька, яке супроводжувалося зубожінням периферії.

додати нічого, друзі. у Кривому Розі все було так само.

Advertisements

Відповідей: 2 to “Людина з Донбасу: оп’ять за рибу гроші”

 1. jcvd Січень 31, 2015 at 5:23 pm #

  читал в блоге бывшего КГБиста на эту тему:
  “по данным переписи, проведенной еще в Российской империи в 1897 году, в Донбассе «малороссов», то есть собственно украинцев, проживало 62,5 процента. Процент «великороссов», то есть русских, составлял 24,2.”
  “Проведенная большевиками индустриализация бывшей российской империи привела к «перекачке» части сельского населения из центральных русских областей в стремительно развивавшиеся промышленные регионы, в том числе в Донбасс. О том, насколько эта перекачка была интенсивной, может засвидетельствовать не только сухая и часто искаженная статистика, но и обычные бытовые свидетельства жителей русских сел и деревень.”

 2. mamache Січень 31, 2015 at 6:14 pm #

  да. жаль только, что не указано, каких именно русских деревень. русские села на Донеччине (бо там были и украинские села)? или русские деревни Нечерноземья?

  а переписям я вообще не верю. я в 1979 переехала в Киев и как раз попала в ту пречудесную волну, когда евреи массово записывались украинцами, меняя в паспортах фамилию и 5 графу.

  что после этого была перепись? то самое, что сейчас левада-центры в рашке пытаются выдать за социологические исследования. приходят к вам домой двое эдаких прищуренных в штатском и спрашивают: вы политику государства поддерживаете?

  ага, да. щаз все так и ответили. смешно, ей-Богу.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: