Синагога під клепсидров

16 Січ

IMG_5714

Назва не моя.
Жаль.
Навіть ідея не моя. Sanatorium pod Klepsydrą Бруно Шульца паралельно слухаю польською і читаю українською у перекладі Андрія Шкраб’юка. Написано у Дрогобичі 1937 року.

Дрогобицьку синагогу останніми місяцями відбудовано, ще у вересні стояла вона облуплена, молочно-цинамоново-іржава. Тепер принаймні зовні виглядає чепурною й величною. Таких великих синагог зустрічала небагато, читаю, що зветься вона Хоральною, збудована в середині 19 століття у часи розквіту Дрогобича для всіх євреїв міста – а їхня кількість коливалася від третини до майже половини. Синагог, за різними свідченнями, у Дрогобичі було два десятки, а то й більше.

Дрогобицькій синагозі, утім, пощастило, он Бродівська наполовину без даху деревами заростає. Поруч теж діючий заклад: дитсадок “Волошка”, колишня єврейська лікарня.
IMG_5716

А далі ходимо залишками єврейського кварталу, який у Дрогобичі мав назву “Лан”. Лишилися окремі будинки, які я знаю як єврейські: скупий ганочок, коридор і два входи на два приміщення, а попереду третє: кабінет батька, тобто письмовий стіл, за ним спиною до входу батько, от тобі й кабінет.
На повороті до площі Ринок – розстрільна стіна.
Не знімала. Не служать руки таке фотографувати. На посіченій кулями цегляній кладці – обличчя, обличчя, розширені від жаху очі, німі зойки ротів, вузлуваті руки, силуети, тіні… тут було гето, загинули тисячі людей, ще тисячі було вивезено у табори смерті. Зараз у місті є невелика єврейська громада, але кажуть, що “тих”, за рідкісним винятком, не лишилося. Це інші євреї, що приїхали з Молдови і Центральної України.

Нема меж трагедії. Жив, торгував і хазяйнував цілий нарід.А нині його немає. І коли Одарку в обласному театрі грає фактурна актриса з добрим мецо-сопрано і яскраво єврейськими рисами обличчя (євреї, зокрема київські, надзвичайно добре і сердечно сприйняли свого часу українізацію 60-х років), мені думається – нехай хоч так, хай навіть це не “ті” євреї. Всоте повертаюся думкою до того, що розповідають мені біля інших синагог – Сатанівської, Гусятинської, Бродівської… як сусіди переховували жидівочку… як усіх зігнали до продуктового льоху на ринкові і там засипали землею, економлячи патрони… а потім були 48 і 49 і СРСР і знову “дєло врачей” і всякі інші “діла”…
Нарід у лещатах. Звіряча безжальність, повне знецінення людського життя, масові вбивства і масове ж фатальне сприйняття невідворотності цих убивств.
страшно.

тут, любі мої, за законами жанру і композиції проситься що-небудь про час, пісочний годинник і невермор. Не будемо. Помовчімо.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: