Тульчин

5 Сер

Потужне містечко, хай би яким оксюмороном це звучало. Справжня провінція України, яку ми відродимо невдовзі, коли відійдемо від імперських уявлень – бо недосить перемогти імперію зовні, її треба подужати і всередині, усвідомивши, що Україна якраз і сильна отакими невеличкими містечками, що зберігають неповторний чар і колорит незважаючи ні на що. Містечко Тульчин не забуло часів, коли було торговим вузлом, промисловим центром, масонським прихистком, культурним осередком, офіцерською фортецею, шляхетським “подільским Версалем”, єврейським штетлом. Саме так: тут мирно співіснують кілька культурних нашарувань, і вони легко вгадуються і за можливості зберігаються.
За Потоцького тут працювала легка промисловість, фабричні будівлі початку ХІХ століття збереглися досить добре до наших днів. Станіслав Щенсни Потоцький побудував тут палац із театром і парком, нині щось реконструйоване, щось занепало:

центральний корпус палацу Потоцького, нині Тульчинське училище культури

центральний корпус палацу Потоцького, нині Тульчинське училище культури

один з корпусів; нині тут міститься бібліотека

один з корпусів; нині тут міститься бібліотека

двоє попередніх були фасади. ось так виглядає тил

двоє попередніх були фасади. ось так виглядає тил

а це залишки парку. це ми на терасі стоїмо. нижче ще тераса чи дві. ще нижче був став.

а це залишки парку. це ми на терасі стоїмо. нижче ще тераса чи дві. ще нижче був став.

Наявні джерела свідчать про розгалужені підземні ходи під містом, такі широкі, що трійкою коней можна було їздити. і підземелля під самим палацом, є навіть знімки підземних кімнат. пишуть, зачинено, щоб не провокувати підлітків.
про кімнати схоже на правду. також зазначу, що торгові ряди знаходяться у безпосередній близькості від палацу, як, власне, і швейна фабрика. Як, власне, і лабази і малі крамнички. десь років 200 тому, думаю, воно все мирно співіснувало.

"пасаж" за палацом

“пасаж” за палацом

поряд будинок аби ще не з 18 століття

поряд будинок аби ще не з 18 століття

лабаз

лабаз

фрагмент вулиці

фрагмент вулиці

Про євреїв тепер нагадує об’ява “оптом мука, сахар, макарон”, а також ломбард “Соломон”. Значно більше в літературі спогадів про Пестеля, Пушкіна, Суворова, Котляревського в Тульчині. А ще про Миколу Дмитровича Леонтовича – то само собою і то окремо. Наостанок тут панорама Тульчина з вікна готелю. Недавно читала пораду для мандрівників: перший погляд на місто робити з найвищої точки. Можливо, так воно і є, коли місто рівнинне. а Тульчин на пагорбах розташувався, то з кількох точок фотографувала його якраз ізнизу.

Тульчин

Тульчин

Advertisements

Відповідей: 4 to “Тульчин”

 1. OrdoBong Серпень 5, 2014 at 8:24 pm #

  Да, хорошо бы было – провинцию возрождать. Вместе с инфраструктурой. Дороги, электростанции, оросительные каналы…

  • mamache Серпень 6, 2014 at 6:56 am #

   обязательно. более того – я с этого начинала бы. имперская модель “центр – периферия” мне претит. Украина всегда сильна была своей периферией.

 2. Damilli Серпень 7, 2014 at 6:56 am #

  Дякую за цікаві пости про провінцію України, а то, як виявилося, нічого про неї не знала. Так мені шкода за наші совковські уроки історії!!!! Звичайно, самоосвіта не заборонена 🙂

 3. mamache Серпень 7, 2014 at 7:25 am #

  дякую і Вам, що цікавитесь. колись у нас із чоловіком була їдея об’їздити Україну електричками. но тоді я вчилася в аспірантурі на фольклориста, тому обмежувалися селами. а завжди хотілося саме містечками невеликими поїздити – і не просто фото зробити чи пам’ятки оглянути, а саме дух місця вхопити і переповісти.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: