Література, історія та екологія: Прохасько

16 Бер

Два тижні тому Тарас Прохасько читав свої лекції у проекті “Історія літератури в авторах і текстах” у Києві. Про інших лекторів проекту я вже писала: Оксана Забужко і Юрій Андрухович. Щойно свій блок виголошує Іздрик, дослухаю, тоді розповім.

А Прохасько як завжди: м’який і водночас напрочуд точний у спостереженнях формулюваннях. Біолог, еколог, казано ж. Особисто мені найбільше йшлося про Олега Лишегу, але я послухала всі три лекції (ще про Осипа Турянського і Ірину Вільде) і паралельно ще прочитала інтерв’ю з ним.
Дуже важливі, просто глобальні речі: цивілізаційний розлам нації, толерантність як ознака сучасного світобачення – інакшість не є чужістю, говорить Прохасько.
Історія, яка визначає розвиток особистості. Війна, яка формує нове суспільство. Мала подробиця, яка позначає цілу епоху.
Ще одне цікаве. Про невиразні речі, які можна зробити виразними і значимими. Прохасько називає таке вміння лишегівською рисою. Лестить трохи: це риса справжнього художника. Будь-кого. Мені на пам’яті Прохаськова ФМ-Галичина: червоні яблука, розсипані на землі з мішка людини, яку збив потяг.
Тарас дуже мало говорить про себе – але, природно, говорить найперше про себе. Як усякий поет, точніше Поет: відмити першооснову, повернутися від поетичності в аскезу, туди, де лишилося незіпсуте і справжнє.
Зберегти поезію, прибравши поетичність. Неважливе зробити важливим. У малому побачити глобальне. Відчути універсальну подібність сущого.

Не можу точніше сказати. Але я знаю, про що він.

Ось лекція, присвячена Лишезі. Решту дві знайдіть поруч, коли цікаво.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: