Доторкнися дерева

30 Січ

Нещодавно мала з Костиком учьоний спір: як описати музику Баха. Перебрали, хто і як писав про нього, зійшлися (вкотре!) на неймовірній складності опису внаслідок складності самого феномена.

Я ж собі вивела:
1. В усьому бахівському – пропорційність і співмірність, гармонійність і рівноважність. Вона і очима в нотах знаходиться, і просто математично обчислюється – але інтуїтивно і на слух також прекрасно чута. Ось що важливе у Баха: те, що інші вираховують, він робить не вираховуючи, навмання – і так само точно. Ось чому японці говорять, що їхні немовлята люблять Баха – вони інстинктивно почуваються задоволеними під його музику.

2 Про Баха говорити важко. Чи не тому, що він замикає собою Бароко, епоху неіндивідуалізованого тематизму, далі вже пішли ті, чиї мелодії наспівували хлопчаки на вулицях. А слово про музику протягом останніх півтора століття йшло “демократичним шляхом”: говорити тільки про якість мелодії, чітко окресленого, зовнішнього, того, що зверху, що добре чується, і що легко заспівати… а заспівайте-но Баха…
З тими думками розійшлися ми з Москальцем по своїх келіях, а невдовзі у FB своїх колишніх учнів я побачила таке:


Японська телекомунікаційна компанія створила новий смартфон у корпусі з кіпарисового дерева. Touch Wood SH-08C – лімітована, недешева, з унікальною текстурою цяця для японців, що хочуть позиціонуватися яко нерозлучні з природою. Для просування новинки зняли трихвилинний ролик, використавши шуми лісу і хорал Jesu bleibet meine Freude з кантати Й. С. Баха BWV 147. Причому використана не тема хоралу, а саме прелюдія, що створює фактурну основу – безкінечний в основі (“в моїм завершенні початок мій”) мелодико-гармонічний рух по звукам тризвуку з додаванням прилягаючих звуків. Така лінія дуже добре лягла на темброво вирівняне ксилофонове звучання і на відеоряд: прозорий весняний ліс, струмок, рівні, як олівці, дерева, довгий план із нескінченною укісною лінією з кіпарисових пластин, дерев’яна кулька, що рухається ніби сама по собі і сама ж собою видобуває музику.
Колись греки вимріяли еолову арфу, струнами якої бавився вітер; пізніше для романтиків саме вона символізувала гармонію людини з природою. А далі вигадано було інструмент, що управлятиметься самим тільки теплом долонь… власне, ці та інші винаходи – поодинокі намагання хоч трохи наблизитися до незбагненної природної досконалості, зрозуміти її секрет, розгадати таїну гармонії світового устрою як такого.
Ось тепер маємо ще одну техногенну спробу; невипадково паралельно з промо запущено було ролик, де показано роботу величезної кількості людей у майстернях та на зйомках. Отже, крім злиття з природою, спостерігаємо ще одну цивілізаційну над-ідею, мою улюблену: злиття ремесла й мистецтва, того що обчислюється цифрами, і того, що дароване Богом, в єдиному τέχνη, “техне”. Саме в тому, що так важко описати у Баха, – у синтезі натхнення й майстерності.
І здається, Йоганн Себастьян був би задоволений таким висновком…

Під кінець манюсінькі зауваги: Touch Wood, крім усього, означає «тьху-тьху, щоб не наврочити», ну, ви знаєте: knock-on-wood, «постукай по дереву», аби добре ремесло обійнялося з мистецтвом, і так було би завжди…

друге. Маєте той самий хорал у вигляді органної прелюдії:

і третє. Ірочка, Лєночка, дякую дуже обом за неоціненний матеріал для роздумів.

Advertisements

Відповідей: 3 to “Доторкнися дерева”

 1. Костянтин Москалець Січень 30, 2014 at 7:08 pm #

  Reblogged this on Блоґ Костянтина Москальця and commented:
  Геній творить як сама природа, не підозрюючи про правила; але саме через генія природа встановлює правила для мистецтва, – казав геніальний Кант. І це тому так, що сама природа теж є мистецтвом – однак не людським, а Божим.

 2. Irina Rostovska Лютий 12, 2014 at 9:20 pm #

  Оленочко Ернестівно, як я Вас обожнюю!!!
  Незмірно насолоджуюсь Вашим талантом – чіткою аналітичністю у дивовижному поєднанні з жіночою емоційністю та пристрасністю…

  Відчувала, що у Вас відгукнеться, але щоб отак от….досконалість доконала))
  Дякую Вам за все-все-все…

  • mamache Лютий 13, 2014 at 8:07 am #

   досконаліть доконала – а доконалість досконала )))))))

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: