Волинь. Клевань

22 Гру

Чоловічого роду з наголосом на першому складі, Klewań. До 1945 більшість тут становили поляки, до 1942 разом із євреями (у польському путівнику по Волині за 1929 р. Клевань так і зветься «жидівське містечко із кількістю єврейського населення в 1300 чоловік») смт просто на трасі Рівне – Луцьк, тобто на протязі, чи то ми в такий день трапили, но вітряно було й незатишно, словом, символічно.
Колись Клеванем володіли Чарторийські, по собі лишили замок, кілька разів продавали його, віддавали, забирали, перебудовували, знову закидали, він стояв руйнувався, у Першій світовій сильно постраждав – упав дах, потім сяк-так приймав у собі СПТУ, сиротинець, пересильну тюрму НКВС, ЛТП для алкоголіків. Нині стоїть пусткою, формою схожий на дубенську фортецю, тільки менший і зовсім неприголублений, хоч цілком надається для реставрації: товстелезні стіни, чотириарковий міст, читаю, що найбільший фортечний в Україні, досить добре збережені деталі побуту (кімнати, підвали, коридори, входи-виходи)…
Друге – величезний Костьол Благовіщення 1610 року; колись містив чудотворну Матку Бозку Клеванську, вивезену 1945 року до Польщі, дехто каже – чоловіком на прізвище Вьєльгорскі. Рештки поляків виїхали вже під час операції “Вісла”, у 1947, а з 1939 тут був центр польського народного опору німцям, і земля горіла, бо по тому, коли увійшни гітлерівці і знищили поляків, розмістився поблизу штаб УПА, з 1942 усі чоловіки пішли “у ліс”, і я читала спогади бійців АК і УПА, українськов і польськов, то страшне що робилося зусюди.
І третє – православна церква Різдва на узгір’ї, синенька, чистенька, вицяцькана як лялечка, але з предивним символом на фронтоні. зара покажу, збільшіть і помилуйтеся, хто в курсі.

отже:

1777 рік. свого часу встигла побути також уніатською і навіть синагогою. а "лучезарная дельта" масоооонська)))

1777 рік. свого часу встигла побути також уніатською і навіть синагогою. а "лучезарная дельта" масоооонська)))

Костел. незручно фотографувати дуже - звідусіль обнесений парканом, і всюди написи про сторожових собак. служби по вихідних.

Костел. незручно фотографувати дуже – звідусіль обнесений парканом, і всюди написи про сторожових собак. служби по вихідних.

міст до замку Чарторийських (1475). бачте, яка людиноподібна споруда...

міст до замку Чарторийських (1475). бачте, яка людиноподібна споруда…

вид із мосту. доріжка до Стубли

вид із мосту. доріжка до Стубли

на замковому подвір'ї

на замковому подвір’ї

заглядаю у пролом вікна

заглядаю у пролом вікна

рештки стіни. місцями, кажуть, до  3,8 м завтовшки

рештки стіни. місцями, кажуть, до 3,8 м завтовшки

вони ж іззовні

вони ж іззовні

костел добре видно з траси

костел добре видно з траси

а до замку зручно підійти не вийшло і не вдалося фото, даю старі з інету. заразом можемо бачити річку в усій красі.

а до замку зручно підійти не вийшло і не вдалося фото, даю старі з інету. заразом можемо бачити річку в усій красі.

Відверто кажучи, для відвідин модного мєстєчка “Тунель кохання” ані часу не було, ні умов, ані бажання. Хочете – ось пречудовий нарис із клеванськими фотками добрим довгофокусником. Узагалі хороший блог, кого цікавить, я читала з задоволенням http://smgn.com.ua/2013/05/klevan-tunel-kohannya-ta-inshi-tsikavi-shtuki/

Останнє. У Клеваню стояла двоповерхова синагога, десь над дорогою є ще руїни, коли їхала – не знала про це, колись ізнайду рештки. У 1941 більшість єврейської громади зігнали у синагогу і спалили живцем: крик, розповідали, чули за 5 км у сусідньому Оржі…
ось старе фото:
синагога

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: