Дубно, старе й нове

23 Jun

IMG_3998
На в’їзді устромлений в небо літак-винищувач зі слідами зірок на крилах. Їдемо від Рівного на Львів – дивлюся на нього з вікна, а упритул не підходила досі. Меморіальна дошка гласить: лейтенант Іван Іванович Іванов у небі над Дубно у першу годину війни таранив фашистський літак, посмертно отримав звання Героя Радянського Союзу. Ні, я все розумію, смерть (одна смерть) є така сама трагедія, як і будь-яка інша, але що означає “таранив”? – “не протаранив”? І що робив у дубенському небі Іван Іванович Іванов рівно 72 роки тому?

Друга постать – солдат над пам’ятником загиблим у Вітчизняній війні (місто перетворилося на руїну чи не вперше, до ХХ століття його не міг узяти ніхто, хіба що за часів Першої світової). Солдат з виразно розкосими очима, прізвища загиблих майже всі неукраїнські. Нє, люди, я нічого такого не маю на увазі, вірю, що так і є. Аби сама колись не їздила у Мілове Харківської обл., де похований мій дід, і бачила на братській могилі так само десяток прізвищ, а внизу “и др.”), дід потрапив до “и др.”
А мені здається – ніби насмішкою на тлі Беатки (зліва), каплички на розі фортеці, з якої княжна Беата у день свого вінчання хоробро вистрілила по татарах, таки влучила у хана, і татари втікли у неславі, а Беатка промовила “а тепер можна й вінчатися”…

ага,
на все свій час, виявляється…

збільшіть трошечки

збільшіть трошечки

Про облогу Дубно ми читали всі у Гоголя, насправді ж такого не було, чи було не так. Дубенська фортеця гарно описана у Блеки на моєму улюбленому сайті Замки та храми України&lt

IMG_4003

Усе ж кілька своїх фото додам. Монастир кармеліток на вулиці Панєнській (Дворянській), нині Свято-Варваринський жіночий монастир, у цій будівлі знаходиться онкологічний хоспис.

IMG_4021

а з монастиря рукою подати до фортеці, отак вона виникає зненацька.

IMG_0584

вхід у замок

IMG_0579

так виглядають околиці з фортечної стіни; справді не дуже підберешся.

IMG_4027

площа напроти входу в фортецю. Незалежності, звичайно. Будівля ХІХ століття. А ще на площу виходить Будинок дітей та юнацтва (колишня частина ратуші), а ще недалечко художня школа – усе для дітей. На самій площі рундучок з іграшками і машинки дитячі, можна покататися, що маленький Гоша і зробив:

IMG_4024

IMG_0585

це вже далі по вул. Широкій (Данила Галицького) в напрямку Львівської брами. такий місцевий жарт.

Дубно справді симпатичне місто. Що важливо – живе. Що відчувається – дихає і пульсує. Ми були у неділю, люди гуляли весілля, виходили з прикрашених авто, виносили різнокольорові торти з трояндами, фотографувалися біля кожної історичної цеглини…

…і все ж мені непевно було якось. Ти розумієш, тут по коліна крові – сказала я чоловікові. Я це відчуваю. Судячи з усього, страшніших за ХХ століття, а точніше, за 1930-40-х роки трагедій тут не було.

…а принагідно згадала сказане мені з зовсім іншого приводу: в Україні якісь такі чорноземи, що воно все наростає знову

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: