Дубно, старе й нове

23 Чер

IMG_3998
На в’їзді устромлений в небо літак-винищувач зі слідами зірок на крилах. Їдемо від Рівного на Львів – дивлюся на нього з вікна, а упритул не підходила досі. Меморіальна дошка гласить: лейтенант Іван Іванович Іванов у небі над Дубно у першу годину війни таранив фашистський літак, посмертно отримав звання Героя Радянського Союзу. Ні, я все розумію, смерть (одна смерть) є така сама трагедія, як і будь-яка інша, але що означає “таранив”? – “не протаранив”? І що робив у дубенському небі Іван Іванович Іванов рівно 72 роки тому?

Друга постать – солдат над пам’ятником загиблим у Вітчизняній війні (місто перетворилося на руїну чи не вперше, до ХХ століття його не міг узяти ніхто, хіба що за часів Першої світової). Солдат з виразно розкосими очима, прізвища загиблих майже всі неукраїнські. Нє, люди, я нічого такого не маю на увазі, вірю, що так і є. Аби сама колись не їздила у Мілове Харківської обл., де похований мій дід, і бачила на братській могилі так само десяток прізвищ, а внизу “и др.”), дід потрапив до “и др.”
А мені здається – ніби насмішкою на тлі Беатки (зліва), каплички на розі фортеці, з якої княжна Беата у день свого вінчання хоробро вистрілила по татарах, таки влучила у хана, і татари втікли у неславі, а Беатка промовила “а тепер можна й вінчатися”…

ага,
на все свій час, виявляється…

збільшіть трошечки

збільшіть трошечки

Про облогу Дубно ми читали всі у Гоголя, насправді ж такого не було, чи було не так. Дубенська фортеця гарно описана у Блеки на моєму улюбленому сайті Замки та храми України&lt

IMG_4003

Усе ж кілька своїх фото додам. Монастир кармеліток на вулиці Панєнській (Дворянській), нині Свято-Варваринський жіночий монастир, у цій будівлі знаходиться онкологічний хоспис.

IMG_4021

а з монастиря рукою подати до фортеці, отак вона виникає зненацька.

IMG_0584

вхід у замок

IMG_0579

так виглядають околиці з фортечної стіни; справді не дуже підберешся.

IMG_4027

площа напроти входу в фортецю. Незалежності, звичайно. Будівля ХІХ століття. А ще на площу виходить Будинок дітей та юнацтва (колишня частина ратуші), а ще недалечко художня школа – усе для дітей. На самій площі рундучок з іграшками і машинки дитячі, можна покататися, що маленький Гоша і зробив:

IMG_4024

IMG_0585

це вже далі по вул. Широкій (Данила Галицького) в напрямку Львівської брами. такий місцевий жарт.

Дубно справді симпатичне місто. Що важливо – живе. Що відчувається – дихає і пульсує. Ми були у неділю, люди гуляли весілля, виходили з прикрашених авто, виносили різнокольорові торти з трояндами, фотографувалися біля кожної історичної цеглини…

…і все ж мені непевно було якось. Ти розумієш, тут по коліна крові – сказала я чоловікові. Я це відчуваю. Судячи з усього, страшніших за ХХ століття, а точніше, за 1930-40-х роки трагедій тут не було.

…а принагідно згадала сказане мені з зовсім іншого приводу: в Україні якісь такі чорноземи, що воно все наростає знову

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: