Острів Олдоса Хакслі: побіжні нотатки

9 Чер

Aldous_HuxleyНе знаю, можливо, колись і перечитаю “О дивний новий світ!” Олдоса Хакслі, цю класичну антиутопію, де людей вирощують у пробірках, уже в дитинстві відносять до різних каст і кожній з каст прищеплюють характерні риси: інтелектуали, лідери, функціонери, раби, охорона… зрештою, воно дає збій, і як годиться – виникає справжнє кохання і стаються різні заворушення… Можливо. Але не зараз.

Зараз – “Острів”, останній його роман, закінчений за півроку до смерті. Це хотіла прочитати вже давно, надто коли зустріла згадку про Хакслі у Станіслава Грофа в описах дослідів із психотропними речовинами. Були багаторічні експерименти, де вивчалася дія псилоцибіну (LSD) на людей, в основному на добровольцях і на самих собі. Окремо досліджувалася дія псилоцибіну на невиліковно хворих, сформувалася ціла теорія, як допомогти достойно піти у небуття людині, чий час настав. Таке сучасне ars moriendi. Хакслі був серед них. Спочатку вмирала його дружина, потім він описав в “Острові” смерть Лакшмі, а згодом, коли письменник сам умирав від раку, то також приймав LSD.

“Острів”, на відміну від Brave New World, – якраз утопія. Журналіст трапляє на острів, де процвітання, благоденство, загальна любов і згода, він має таємну місію налагодити зв’язок із тими, хто влаштує військовий переворот, бо на Острові є нафта. І замість того, аби зчинити диверсію, він сам стає іншим і розчиняється у всезагальній любові. Власне, протягом роману нічого не стається, жодних подій. просто різні люди приходять і розповідають, як воно у них ведеться, а герой паралельно згадує, як було у нього ТАМ, в іншому світі, з якого він прибув.

Гарне. Я прочитала двічі. А перед цим читала його ж The Doors of Perception, писане після смерті дружини, кажуть, Doors взяли таку назву саме на честь цього есею Хакслі. І Heaven and Hell. Це такі два есеї про LSD,про життя і смерть, докладно зафіксовано, що розповідали ті, хто брав участь у дослідженнях. Мені воно природно наклалося на The Human Encounter with Death Станіслава Грофа і Джоан Халіфакс, а також на Still Here Рам Дасса.
Буквально кілька запозичень: “Ленин утверждал, будто коммунизм – это социалистический строй плюс электрификация страны. Наше уравнение выглядит несколько иначе. Электричество минус тяжелая индустрия плюс контроль над рождаемостью дают в сумме демократию и изобилие. Электричество плюс тяжелая индустрия минус контроль над рождаемостью -в результате нищета, тоталитаризм и войны”.

Но коммент. Ще одна художня деталь: на Острові літають штучні птахи і раз-у-раз скрикують “Увага!” “Тут і тепер, друзі!” і “Каруна” (по-їхньому “співчуття”), у такий спосіб постійно нагадуючи про важливе. Колись я розповідала студентам протилежне: романтик (людина доби Романтизму і не тільки) ніколи не живе “тут і зараз”; він завжди або в минулому, або в майбутньому, або в підсвідомості, або у фантазії чи деінде – але ніколи не here і ніколи не now.
А потім у спеціальній літературі знайшла, що для лікування неврозів і депресій спосіб here and now є дуже дієвим. Ти постійно контролюєш думку, образно кажучи, чистячи картоплю – думаєш про картоплю, її шкірку, тіло, колір, форму ножа, порухи власних рук… просто контролюєш процес мислення, не даючи йому відхилятися, свідомість звикає досить скоро, і стан покращується.
Класна штука. За умови вольового зусилля діє дуже ефективно. Можна допомогти собі самому – але, повторюся, за твердої волі, інакше мусить допомагати хтось інший.

У фіналі, поки герої говорять про кохання, починається військовий переворот. “Послышался одинокий выстрел; за ним последовала автоматная очередь.
Сьюзила закрыла лицо руками. Она вся дрожала. Уилл обнял ее за плечи и притянул к себе.
Труд столетий был уничтожен за единую ночь. Но горестям приходит конец; это столь же непреложно, как то, что они случаются.
Заскрежетали стартеры, один за одним взревели моторы. Включились фары, и через минуту стало видно, как колонна медленно возвращается к автотрассе.
Из громкоговорителя зазвучала мелодия, воинственная и сладострастная…”

Схожим чином Васілій Аксьонов завершує свій “Острів Крим”. Ще один “Острів”, услід за Томасом Мором і Даніелем Дефо. Ще одна прекраснодушна цивілізація. Ще одна ненасильницька ідея. Глобально – сильніша за насилля. Бо витриваліша.

Advertisements

Відповідей: 7 to “Острів Олдоса Хакслі: побіжні нотатки”

 1. Кит Василь Червень 9, 2013 at 8:29 am #

  Цікаво, чому Стругацькі не покінчили з НІІЧАВО саме в такий спосіб, — думаю я, чекаючи, коли настане кінець Академії…

  • mamache Червень 9, 2013 at 8:41 am #

   а хтозна. Стругацькі, да. мені не вистачало контексту, коли читала і коли писала. дякую за підказку.

 2. necroth Червень 9, 2013 at 11:50 am #

  >мелодия, воинственная и сладострастная…”
  вот очень интересно услышать пример подобной мелодии

  • mamache Червень 9, 2013 at 11:52 am #

   боюсь, что “К берегам священным Нила” – самое оно. впрочем, что имел в виду Хаксли, мы не узнаем никогда.

   • necroth Червень 9, 2013 at 3:23 pm #

    Полет Валькирий скорее… интересно, вся эта музыка маршей и парадов, она действительно способна вдохновлять людей? И подошел бы на эту роль какой-нибудь современный Тиесто например…

   • mamache Червень 9, 2013 at 3:32 pm #

    полет Валькирий – ок, согласна. интересно проследить сходные черты у двух назанных фрагментов: нижне-средний регистр, повторность устойчивых ступеней, неуклонное поступательное движение, постепенный настойчивый подъем, линия, имитирующая (местами) натуральный строй духовых инструментов… можно еще подумать.
    как подумать и над тем, что такое “вдохновлять людей” – ведь оба члена нуждаются уточнении: что понимать под вдохновением (я употребила бы “упоение”) и каких людей – массовое сознание имеется в виду, очевидно?

 3. mamache Червень 9, 2013 at 3:45 pm #

  еще одно. у одного из моих интернет-друзей в ЖЖ недавно была преинтереснейшая подборка фашистских/антифашистских песен, имеет прямое отношение к предмету: http://adamnet.livejournal.com/395131.html

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: