Кобзарство в Україні: правда, легенди, міфи

14 Кві

кушпетВолодимир Кушпет. Старцівство: Мандрівні співці і музиканти в Україні.. Гарна, професійно зроблена книжка. Почала, як водиться, з кінця, зі словничка, дещо виписую:
пити алкоголь – керити
плювати – кезити
ходімо – похиляймо
добрий – клевий
єврейська дитина – гудзик
поганий – хилий
повінчався – збатузився
повісився – забатузився
грати – кургати, лабати

No comment. Свої назви мали одежа, чини, дні тижня, географічні об’єкти тощо. За допомогою “мови” попереджали один одного, пізнавали своїх, передавали потаємні знання. “Ніщенська братія” збиралася час від часу: для грошових внесків, для судових рішень, для присвоєння звання “майстра”, для закріплення за кожним району, в якому він може діяти, тобто співати, грати і просити милостиню – ну, і для приймання у новачків іспиту, де, крім іншого, питали і “мови”. Маємо перед собою, власне, зразок корпорації: з уставом, ієрархією, правилами співжиття, казною, захистом членів – і навіть професійним арго.

У книзі Кушпета багато всякого – описи таємних Устиянських книг (наводжу назви: Думовець, Мировець, Мислівець, Хитровець, Добровець…), тексти молитов, привітань, пісень, докладні характеристики інструментів, ноти, фото незрячих співців і спогади сучасників про їхній спів та гру (до речі, за народною термінологією “сліпці” – це нерозумні, а от “незрячі” – це якраз сліпі.

Прекрасний професійно зроблений фоліант. Відноситися до мандрівного кобзарства можна по-різному, говорить дослідник. Можна ідеалізувати кобзарів як носителів героїчної української ідеї. Чи з певною іронією зараховувати їх до патріархального минулого. Можна відкривати школи, вдосконалювати інструменти, створювати капели, ансамблі, виводячи народне мистецтво на велику сцену. Чи ратувати за недоторканність “цеху”, якимось чином консервуючи його в сучасних умовах. Хто цікавиться хоча б одним з перерахованих аспектів – хай бере книжку і читає. Приємно брати в руки, приємно гортати і купатися у прецікавих фактах та історіях зі старосвітського минулого.

Не втримаюся, втім, докинути: дещо міфологізованими мені здалися образи музикантів яко “совісті народної”, трохи є перебільшення, хоч і зовсім трохи.
Але: про них не сказано в народі жодного ущипливого слова, каже Кушпет – але я знаю інше, судіть самі:

на рибу і зайці хай ловляться старці – мама приказувала, як на риболовлі хтось дуже розраховував на улов і не брав з собою іншої їжі.

і ось байка теж мамина, від Варвари Павлівни, моєї прабабушкі:

Веде хлопець сліпця. Збирають вони милостиню, хтось дав кільце ковбаси. Малий і вирішив його заховати. Коли це старий нюх-нюх, кобася-кобася, а де кобася, ану дай сюди.
Відібрав і з’їв. Хлопець зло затаїв.
Ідуть далі. Малий і навів старця на вербу, той лобом тіки бах!!!
– Сьо ти такий-сякий!…
– Сьо-сьо… Кобася чуєш як смердить, а верба не чуєш як шумить?

В дитинстві мені страшенно подобалося, як мама казала “кобася”. А тепер я зрозуміла: таємна мова, он воно шо…

Advertisements

Відповідей: 2 to “Кобзарство в Україні: правда, легенди, міфи”

 1. Василько Квітень 17, 2013 at 8:55 pm #

  Оце недавно перечитував старші номери Країни і там була цікавезна стаття про Євгена Адамцевича.
  Томі підкину і вам її …. не знайшов. Дуже цікава… Писали як кобзарі прийшли в гості до Козловського у Москві на запрошення, він довго ванну приймав і вони образилися і вийшли…
  + шикарнючий диск Останні Кобзарі – http://toloka.hurtom.com/viewtopic.php?t=40977

  • mamache Квітень 18, 2013 at 7:15 am #

   цей гарний факт я знаю, про Козловського. А кобзарі
   в послухаю обов’язково, я дещо знала ще в старих магнітофонних записах (працювали разом з покійним В.В.Дубравіним), дещо колись показував Мормель Валерій Федорович. но тут дуже класно, що все зібрано докупи.
   ще раз дякую.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: