Копилів. Фон Мекк

16 Вер

На копилівський маєток фон Мекків під Києвом я натрапила в Інеті випадково. Соромно трохи – але не чула про нього. Від нас це близько 30 км по житомирській трасі.
Поїхали.
Маєток збіднілих поляків купив собі у році 1888 Микола фон Мекк – син “залізничного короля” і Надії Філаретівни фон Мекк, довголітнього друга й мецената Петра Ілліча Чайковського. А тепер композитор доводився новим хазяям ще й родичем: Микола Карлович оженився на племінниці Чайковського Анні Давидовій.
Довго переказувати, що сталося з “залізничною імперією” барона К.Ф. фон Мекка після його смерті. Недосить талановиті і вольові послідовники; інша державна політика – новий цар прагнув перебрати залізниці з приватних рук; стара, як світ, історія, що діти в основному розпорошують багатство, нажите батьками… Надія Філаретівна була страшенно незадоволена придбанням маєтку, що відтягнув на себе купу грошей: будинок у стилі “північний модерн”, конезавод, молочарня, розарій… Сама Н.Ф. на той час була вже тяжко хвора; Петро Ілліч, навідавши молоду сім’ю у Копилові, намагався заступитися за них… але нам достеменно відомо, що після цього відвідування у вересні 1890 року, рівно 122 роки тому, історичне листування припинилося.
Як і щорічна субсидія, яку фон Мекк надавала Чайковському впродовж багатьох років.
Що сказати? Маєток у Копилові – явне “безумне” придбання і нераціональне вкладення родини. Що ж до сучасного стану, то особисто я не певна, що його треба відновлювати хоч якимось чином. В Інеті багато всякої дурі і неправди написано: і про реставрацію до Євро-2012, і про місцевих крутих, які доводять будинок до стану руїни, і про голодних псів на подвір’ї, і про відкриття культурного центру і концертного залу імені Чайковського…

Не бачила, люди, нічого такого. Жодної огорожі. Упритул, у кількох метрах поряд розбито футбольне поле, поставлено рукохід, шведську стінку і бруси, збудовано двоповерхову типову школу з туалетом на подвір’ї. Одне тулиться до іншого прямо посеред села; від колись чималого парку лишилися старі ялини і липи.

Доводить це багатство до стану руїни лиш Час. Усе повільно проростає бузиною й ясенами, двері відкрито, проламується стеля, провалюється дерев’яна підлога.

І нема чого кивати на міфічних “крутих”. Не знати для чого, з суто філантропічних міркувань збудовано маєток і служби, які не приносили й не могли принести жодної вигоди. (Розарій вразив мене в самісіньке серце.) Натомість витрати були шалені. Барон фон Мекк ще тополеву алею насадив для дренажу – вона й досі веде до сусіднього Мотижина. А потім у 1910 таки виїхав до Росії, будував залізницю, за Совітів працював у наркоматі шляхів сполучення, 1928 був репресований і розстріляний за сфабрикованою справою.

Отакий кінець. Враження зовсім інше, ніж від літнього відвідування маєтку фон Мекків у Браїлові, що під Жмеринкою. Там музей, жваве містечко, відомий монастир, річка. Тут же – село, тиша, пустка, занедбаність… щоправда, на мене подібні речі впливають несподівано: поетично і глобально-метафорично.

Кілька фото. Поїдьте, коли хочете. Особисто я люблю таке. На зворотньому шляху можна в Ясногородку на страусячу ферму заїхати, чи в Миколаївку в “Українське село”. Чи бобро пожаловать у “Два бобра” – половити мажорської рибки.

загальний вигляд

просто кілька кадрів з різних точок

парадний ганок

потроху проламується дах

задні двері відкрито

сходи

сталкер

сталкер-2. Місця чимало, як бачите.

просто поруч “стадіон”

фон Меккові липи

і ялина

Advertisements

Відповідей: 2 to “Копилів. Фон Мекк”

 1. Костянтин Москалець Вересень 16, 2012 at 4:40 pm #

  як уже цей невиліковний і безпробудний совок остогид.. 😦

  • mamache Вересень 17, 2012 at 12:59 pm #

   та отож. натулено всякого дрібножлобського у кількох метрах. поряд школа двоповерхова така низенька, скупенька як барак, туалет, ясноє дєло, надворі, все це тут само тулиться. а неподалік дом культури образца 60-х гадов.
   ооооой

   а. ще поштове відділення.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: