Гріг у копенгагенській підземці-2: нове життя класики

1 Чер

Отже.
Обіцяний коментар до вчорашнього поста: ранкового концерту філармонічного оркестру в копенгагенському метро.
Змигнувши непрохану сльозу (видовисько справді зворушливе), передивившися ще з десяток подібних роликів на ютубі, підчитавши дещо і обдумавши коменти розумних людей, хочу сказати отаке:

1. Власне, це не зовсім флешмоб (flash-mob, миттєвий натовп), бо є керівник, є оркестр, що не змішується з натовпом, є гарна (чудова) операторська робота і є реклама радіо.

2. Але елементи флеш-мобу є. Утаємничені почують, що Гріг таки трохи переоркестрований, так би мовити, за правилами флешмобу (один починає, інші поступово “підходять”, за хвилину грають усі учасники, залучаючи увагу оточення, закінчують одночасно з пройденим відрізком між станціями метро.

3. Але це смартмоб (розумний натовп). Як на мене, кінцева мета будь-якої подібної акції – усе ж таки картинка. Поясню. Маємо те, чого нема, натомість мусило б бути – і таки мусить виникнути в ідеалі. Мистецтво змінить світ, еге ж. Це відомо і аж навіть банально. І ось: настороженість облич змінюється розслабленням, серйозність — посмішкою. І все це поступово, з рухом музичним, і кульмінація приходиться на кульмінацію ж “Ранку” з “Пера Гюнта”, пан Гріг був би задоволений і навіть пробачив би дещо урізану версію.

4. Кажуть же ж американці: keep smile. Не те що прийде тобі щастя і ти посміхнешся. Ні. Посміхнися — і буде тобі щастя. А Едвард Гріг, а разом із ним Жорж Бізе, Джакомо Пуччіні, Георг-Фрідріх Гендель, Джузеппе Верді тобі допоможуть залюбки.
Так у мене. Зранку в офісі гамірно, мене це злить. Але я вмикаю More Than Ever by Take 6 або Сестру Хаос Гребенщикова — і за мить уже посміхаюся екранові і сама собі, а за дві миті — своїм колегам. Хто це сказав “битіє опреділяєт сознаніє?” тричі ГГГ.

5. Ще одне. Отже, життя класики триває. Зрештою, тогочасні сукні у “Травіаті” та “Євгенії Онєгіні” теж когось дратували. А Гендель узагалі музику писав для річкових прогулянок і феєрверків. Очевидно, це нормальний шлях: бувши створене для прикрашання повсякденності, мистецтво проходить етап “класикалізації” тобто поміщення у специфічний концертно-виставковий простір, далі, очевидно, “музеєфікації”, бо стає вживане лиш гурманами і спеціалістами. А далі настає (мусить наставати!) нове життя. Перед нами — один з його проявів. Поступове вторгнення класики у світ далеких від неї людей. Гомеопатичні дози найпростішого, дуже популярного. Місця великого скупчення народу: супермаркети, фастфуд, вокзал. Щирий подив. Безпосередній усміх. І щаслива посмішка — що ще треба музикантові?

6. Останнє. Я вже писала про це. Повторюю для новеньких: слово “вокзал” походить від вок — тобто голос і сал — тобто зал. Там класна акустика завжди, у вокзалах і на станціях метро. Як і в російських і турецьких лазнях.

На доданок іще двоє прецікавих записів. Арт-моб (ще є й таке) у супермаркеті. Влаштовано учасниками групи Domingo-Cafritz Young Artist Program (заснував десять років тому Пласідо Домінго як альтернативу оперному театрові).

І ще одне, схоже. “Болеро” Равеля у фойє Центрального вокзалу того ж таки Копенгагена.

Advertisements

Відповідей: 2 to “Гріг у копенгагенській підземці-2: нове життя класики”

 1. Катруся Червень 3, 2012 at 7:06 pm #

  Музыкантам, конечно, “геморрой”))) зато слушателям как подфартило))) Если бы я на вокзале такое увидела – вдохновилась бы однозначно))) Арт-мобу – быть! Да!))

  • mamache Червень 3, 2012 at 7:13 pm #

   да и музыкантам удовольствие. Хорошая акустика, внимательные слушатели и благодарные аплодисменты. о чем еще мечтать?
   я еще продумываю момент психологической компенсации у музыкантов. напишу об этом попозже.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: