Житомирщина: Терещенки

1 Кві

дворянський герб Терещенків

Не найкращий час для поїздок – кінець березня. Сніг тільки-но зійшов, а зелень іще не з’явилася. Погані дороги у вибоях і латках. Всюдисущі поліетиленові кульки на кожнім кроці. Дуже вітряно і дуже брудно.
Я не люблю, коли мені розповідають про нас, свинюк, що не хочуть прибирати після себе. Чисто там, де гребуть і підмітають – причому найняті люди, а не ті, що зійшлися на суботник.
Але згодом хтось добрий і ретельний позбирає і попалить сміття, відремонтує дорожне покриття, і все закриє зелена травка.
Можливо. За місяць.
Але у нас був цей час – неділя наприкінці березня. І бажання побачити Південну Житомирщину, край цукроваріння, колишню вотчину Терещенків.
Казково багатий клан. Землевласники чи не найкрупніші у Російській імперії. Кілька поколінь підприємців, кому завдячує розвитком цукроварна промисловість в Україні. Спонсори кількох будівель у Києві (споруди Консерваторії на Хрещатику, між іншим). Меценати, колекціонери, подвижники. Батько Артемій Якович, три його сини: Ніколя, Федір, Семен. Їхні діти.

Колекція Миколи Артемійовича започаткувала фонди музеїв російського і українського мистецтва в Києві. Його брат Федір теж був завзятим колекціонером – де його колекція, наразі ніхто не знає.
Музей західного мистецтва завдячує частиною своїх фондів Варварі і Богдану Ханенкам – Варвара Миколаївна була дочкою Миколи Артемійовича, дожила до більшовиків, віддала скарб – і до 1922 року сиділа під домашнім арештом.
Діти Федора Артемійовича теж відомі: Федір Федорович, гарячковий і імпульсивний, у період свого захоплення авіабудуванням створив у селі Червоному авіамайстерні, серйозно робив і випробовував літаки. Дочка Наталя Федорівна – знаменита графиня Уварова, якій належав маєток у Турчинівці і будинок у Ворзелі (нині “Дом Уваровой”). Коли її прийшли арештовувати у тім же 1918 – збігла з чорних сходів у чому була, скочила на коня і згодом об’явилася вже в Парижі.

Ми бачили ті маєтки, бо проїхалися Житомирщиною дорогою Андрушівка – Червоне – Бердичів – Турчинівка – Чуднів – Денеші. Тут, всупереч своїм правилам, не даю власних фото, а розміщую чужі професійні фоторепортажі з посиланням на інші ресурси. Стан не те що поганий. Стан жахливий, і нема на теє ради. Судіть самі.

СТАРА КОТЕЛЬНЯ – АНДРУШІВКА – ЧЕРВОНЕ – БЕРДИЧІВ – ТУРЧИНІВКА – ЧУДНІВ – ДЕНЕШІ

ЧЕРВОНЕ, ПАЛАЦ ТЕРЕЩЕНКІВ

між іншим, продала його Терещенкам пані Грохольська, уродзона Радзивілл, про цей багатющий шляхетний рід я вже писала; так само ніхто не знає, де після приходу Червоної Армії поділася колекція годинників з замку Радзивілла…

АНДРУШІВКА, САДИБА ТЕРЕЩЕНКІВ; повз обсерваторію ми проїжджали. Воно настільки не схоже на обсерваторію, що я страшенно розізлилася: і шо за куполи тулять ці нувориші на свої уродські доми – чисто обсерваторія…
Натомість дуже гарно виглядає цукрозавод, і нині діючий. Так чи приблизно так виглядають по всій Україні промислові будівлі рубежу ХІХ-ХХ століть: вокзали, електростанції, заводи, майстерні, пофарбовані на малиново, з білими лініями, стрільчастими вікнами і високими залізними дверями…

Нарешті цікаве знайдене мною інтерв’ю з Мішелем Терещенком. Це праправнук Артемія Яковича, нині живе в Україні, намагаючись налагодити виробництво і продаж меду за кордон, Бог у поміч..

ІНТЕРВ’Ю з Мішелем Терещенком

Отак. Якось воно правильно все ішло. Хто міг – купував землю і маєтки, будував заводи і лікарні, збирав картини і давав гроші – серед усього іншого, і на те, аби в Україні було чисто. Цікаво, що більшовики збиралися зробити з графинею Уваровою? Не здивуюся, що вигнати її на роботи з прибирання вулиць.
Надзвичайно ефективне використання…

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: