A Dangerous Method: по перегляді

11 Лют


Не люблю кіна як найважливішого з мистецтв. А це подивилася, бо нашуміла робота. Нібито арт-хаус. Режисер Девід Кроненберг, актори, серед яких Венсан Кассель і Кіра Найтлі. Безсмертний психоаналіз, нова версія розвитку.
Нова?
Гламурно, шо й казати, гламурно. І дуже простенько; власне, чого хотіти від голлівудської версії заплутаної історії з Фрейдом, Юнгом, Гроссом і фройляйн Шпільрейн? Вона добре відома, сам чорт не розбере, хто кого любив і хто кого лікував, але те, що в парі “психоаналітик – пацієнт” часто не знати, хто більше чокнутий, – про це ми здогадуємося.

Серед імен ХХ століття (психологи і не тільки, скоріше маю на увазі володарів дум і колосів інтелектуального процесу) – Зигмунд Фройд і Карл Юнг. Не перебільшую: вони зі мною все свідоме життя. Фройд, який зі своїми дитячими неврозами і сексуальними потягами дуже допомагав мені в аналізах літератури, вчинків і ситуацій, у писаннях соціалки і художнього свого мотлоху.
І Карл Юнг, тут у мене був більше науковий інтерес до колективного несвідомого як важливої складової антропології й етнографї:, міфологеми, культурні архетипи, стереотипи поведінкові, таке всяке.

Колись друзі і соратники, далі – непримиренні вороги. Саме через наукове потрактування люської поведінки. А у фільмі – кілька блідих натяків на ці магістральні розходження в тлумаченнях. Натомість зрозуміліше для загалу: проблема євреїв і арійців і проблема класової (фінансової) нерівності.
Ну, це теж правда, але це не все. Далеко не все.

Ну і, звичайно, кохання. Та й те сказати, що можна було перфектно зняти в таких розкішних інтер’єрах, сецесійних костюмах, зачісках, пейзажах… ах, ну які тільки гарні ці жіночі сукні й капелюхи, ці шиї, вуха, зуби, руки, трава, хвилі, зім’ята постіль, мереживо, гаптування, навіть кров і рани – як це все тільки естетично!
Просто в житті це трохи не так. Ну то й Бог із ним, із життям, тут красива картинка, причому розфарбована. А дійсність – це старі вицвілі чорно-білі фото, синці, підтьоки, шрами, біль, піт, скуйовджене волосся, порвана білизна… подивитися тільки, як Юнг шмагає фройляйн Шпільрейн із професорським виглядом і при бездоганному костюмі, спасибі хоч окуляри зняв…

Коротше кажучи, гламур і попса. Але: ми обзиваємося попсою – а зрештою, що поганого у попсі? Не всім зрештою, бути такими розумаками, як ті, хто мене оточує. А широкий загал, що шось десь чув, десь учив, – що він винесе? Захват від сецесійного Відня? Заслужено. Окреслену в загальних рисах суть психоаналізу: доктор, пацієнт, лікарня, розпитування, розповіді? Нормально. Суть конфлікту Юнг – Фройд, Юнг – Гросс, Юнг – Шпільрейн? У дуже загальних рисах, але цього й досить на пересічний погляд.

Ну і насамкінець, повертаючись до пари “психоаналітик – пацієнт”, так, власне, і не розв’язаної (бо нерозв’язної) проблеми. Згадаємо, як Карл каже Сабіні про своє ремесло:”нормальні люди не справляються, у цій справі потрібні невротики”.
Зрештою, як на обивательський погляд і побутуючу точку зору, всі психотерапевти – чокнуті. І це великою мірою правда. Дипломовані психологи здебільшого теж, тим більше, що грань між нормою і аномалією максимально розмита трансперсональною психологією і її ідеологом, третім великим іменем ХХ століття Станіславом Грофом.
Бо винятків і відхилень так багато, що ти не певен вже й в існуванні норми як такої…

Advertisements

Відповідей: 2 to “A Dangerous Method: по перегляді”

  1. frauleinkaoru (@frauleinkaoru) Лютий 14, 2012 at 8:39 am #

    я всегда все сваливаю на киру найтли. мне кажется, что она портит все фльмы, где учавствует.

  2. mamache Лютий 14, 2012 at 8:42 am #

    я не сказала, что фильм плохой. просто не нужно от голливудского гламура ждать психологических тонкостей. На это есть Феллини и его 8 1/2.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: