“Раз в крещенский вечерок девушки гадали…”

18 Січ

Ворожіння виписую під Водохрещу: з Воропая, з Булашева, з Нікіти Толстого, із власного досвіду і спостережень. Тільки ж дивіться, тут треба модифікувати кожного разу, пристосовувати старі реалії до нових. Думаю, за наявності уяви, фантазії та клепки в голові це все вдасться.
Це дівочі гадання здебільшого, причому шлюбні. Жінки на інше гадають.

…Обнімати плота. Дівчина обіймала пліт (тин), скільки могла захопити руками, а тоді лічила кілки. Якщо парне число, то є її пара, вийде на той рік заміж. Якщо непарне — залишиться в дівках. Лічили ще й так: “Вдівець — молодець”. На кого випаде останній кілок, за того й заміж вийде. Було ще й таке ворожіння. Дівчині зав’язують очі, вона бере стрічку, йде до плота, лічить кілки, і одного з них (третього, п’ятого чи восьмого) пов’язує стрічкою. А тоді розв’язує очі й розглядає того кілка, якого перев’язала: чи він рівний, гладенький, чи кривий, сучкуватий. Тож буде жених молодий, стрункий та гарний або старий, дурнуватий. А ще — якщо гладенький, то бідний, а коли в корі — то багатий.

… Дрова для печі. Дівчина вносила в хату оберемок дров і так само рахувала: чи до пари внесла.

… Голоси під вікном. Підходить дівчина під вікно й терпляче чекає, що скажуть у хаті. Якщо почує: “Піди-но” або “біжи”, “принеси” чи “подай” — от уже радіє, бо піде заміж наступного року. Якщо ж хтось гукне: “Сядь! Щоб ти не встало!” — о, це погане ворожіння, ще рік сидітиме в дівках.

…Собачий гавкіт. Слухає, з якого боку собака гавкне, туди заміж піде. Ще голодного собаку можна завести в хату, і кожна дівчина хай кине по балабушці (колись пекли спеціальні, зробіть так само чи придумайте шось іще). Чию першу вхопить — та дівка перша піде заміж.

…“Дядьку! Як вас звати?”. Дядько казав яке-небудь ім’я — і так повинен був зватися майбутній чоловік тієї дівчини, що спитала. Це пам’ятаємо з “Євгенія Онегіна”: “Как ваше имя? – Смотрит он // И отвечает: Агафон”.

…Символи долі. Вгадати дівочу долю допомагали символічні предмети — хусточка, стрічка, перстеник, лялька, хрестик. Можна по черзі виймати предмети і питати: кому це? Стрічка – ще рік дівуватиме, перстень – вийде заміж, лялька — народить дитину, хрест – помре… хммм, давайте краще без хрестика, це я цитую просто.

… Взуття. Долю дівчат показує взуття (нагадаю, сниться взуття — завжди на хлопців). Переставляючи чоботи по черзі, міряють хату від столу до порогу. Чий чобіт вийде за поріг, та перша заміж піде. Або чоботи викидають із хати: в який бік халявою впаде, в той бік і заміж піде.

Не забуваймо: кожне ворожіння красне своїм тлумаченням. Це гра, але це серйозна гра. Кілька разів ми гадали з подругою уже дорослими жінками, гадали на долю: запалювали свічку і виливали розтоплений воск на холодну воду. Чи жмакали папір, підпалювали свічкою, вимикали світло і роздивлялися тіні на стіні від оберемка. Воно поволі так розправлялося, скручувалося… і цікаві ж бували фігури, скажу вам; а який сюжет уже бачити в тих сплетіннях — залежить від вас. Бо загальної символіки ніхто не відміняв; скажу тільки, що вона схожа з символікою сновидінь, нехай серед вас буде хтось, хто тямить у цьому.

Ще із дзеркалом є гадання — але я боюся їх, не писатиму. Задзеркальний світ – не жарти. Почитайте деінде.

І останнє: найменше люблю я оті заскорузлі фундаменталістські повчання, що правильно, а що ні. Невибувне у людини бажання повчати. Прислухайтеся до себе. Наприклад: балабушки для собаки треба місити, набравши води в рота. Тобто мовчки? Тобто – у тісто пирскати? Погляньте на це ширше. Від вас залежить — зробити гадання серйозною справою чи розвагою, а отже, мовчати чи гигикати. Але вода в роті – символ мовчання, а мовчання – символ іншого світу. Саме символ. Не перестарайтеся.
Чи й таке: де взяти тина чи дрівець у місті? Придумайте щось інше. Олівці наприклад. Але збережіть принцип. Адже закону універсальної подібності ще ніхто не відміняв. Він древній, як сам світ.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: