“Василевс”: суголосні думки

28 Гру

Взагалі-то йшлося про візантійський неоплатонізм від Діонісія Ареопагіта до Геннадія Схоларія. Це частина дискусії про основоположну монографію, думка Юрія Чорноморця. Але, як в усякій глибокій думці, тут далеко не тільки про візантійських неоплатоніків.

Наостанок хотілось би сказати кілька слів про впевненість у наукових результатах, досягнутих багаторічною працею, а також про корисність відлюдництва. Сучасна наука прищеплює молодим вченим невпевненість у собі та ставить як умову їх зростання участь у численних конференціях. Альтернативні стратегії сприймаються як певний виклик. Між тим ці стратегії часто є ознакою особливого наукового покликання і нічим більше. Впевненим в своїй правоті був Д. Б. Харт, коли писав «Красу нескінченного», і в результаті вийшла найкраща фундаментальна книга сучасного православного богослов’я. Впевненим у своїх книгах є митрополит Іларіон (Алфєєв), і це теж певний позитивний приклад для православних вчених. Кінець-кінцем впевненими у своїй правоті були всі найвидатніші богослови сучасності — Карл Барт, Ганс Урс фон Бальтазар, отці Георгій Флоровський та Думитру Станілоае. Всі вони були трохи відлюдниками. І участь в конференціях лише збивала їх з робочого ритму. Всі свої кращі праці вони написали завдяки певній концентрації, обмеженню кола власного спілкування, скерованості на творчість та закоханості в тексти. Спілкування в їх житті мало місце, але вони не вважали, що істина — це щось, що існує в людському спілкуванні. Істина — вона є, навіть якщо богослов працює сам, і свідком його праці є лише Бог. Науковий подвиг чимось схожий на чернецтво, але світ біля-наукової риторики намагається зловити кожного науковця в свої сіті. І кожен має право на вибір — чи жити йому в своєму кабінеті, працюючи з дня на день, чи мчатися по хвилях наукового дискурсу, іноді уриваючи час на власне наукові студії. Вибір важкий, зробити його треба, а якогось компромісу чи балансу сьогодні досягти практично неможливо.

Особисто мені нічого додати. Хіба що як отой Нюхмумрик: гмикав, коли був згоден і не мав чого сказати ще.

Advertisements

Відповідей: 8 to ““Василевс”: суголосні думки”

 1. Віктор Грудень 28, 2011 at 8:42 am #

  О, це прекрасно.
  Смішний, узагалі, невроз колективної свідомості – оте прагнення неодмінно ходити табуном. Якщо свідки не присутні, то ти типу відсутній у цій реальності.

 2. mamache Грудень 28, 2011 at 9:50 am #

  еге ж,
  а сковородинську ноту надибали там? “світ ловив мене, але не спіймав”.

  точніше і не скажеш. так само як і про невроз колективної свідомости. з цієї точки зору дуже показовий сервіс у твітері: прагнення позначати, де саме знаходиться твіпл. Я спочатку плювалася, а потім зрозуміла, що це дуже показово. і невідворотно.

 3. Basileus Грудень 28, 2011 at 5:18 pm #

  “мчатися по хвилях наукового дискурсу”

  Вам не здається, що “мчатися” – русизм?

  • mamache Грудень 28, 2011 at 6:28 pm #

   А там багато русизмів, пане Андрію: “умову ЇХ зростання”, “і нічим більше”,
   “іноді уриваючи час”… та менше з тим. я давно вже ставлюся до цього спокійно. автор досить ясно мислить і відповідно викладає.
   звичайно, читати добірну мову – воно приємніше. але я іноді просто незручно почуваюся, коли людина у пошуках слів починає робити паузи, задумуватися, мало не заїкатися.

   так і хочеться турсонути: “дєтка! хочеш сказати руське слово? то кажи, не мучся…”

 4. Костянтин Москалець Грудень 29, 2011 at 11:59 am #

  Олено, яка прекрасна цитата, дуже дякую! буду перечитувати щодня, налаштовуючись на робочий лад 🙂

  • mamache Грудень 29, 2011 at 12:08 pm #

   та так же ж.
   анахоретство (чи кось так) – наше фсьо. я ніколи не розуміла, для чого пуста колотнеча навколо наукових чи будь яких інших конференцій. є ти сам, є Бог над тобою – чого іще треба?

 5. papik Грудень 29, 2011 at 3:11 pm #

  Комунікації треба. Слухача. Вдячних очей аудиторії.
  Суперечок і дискусій.
  “Некоректних висловів”.
  Таке…

  • mamache Грудень 29, 2011 at 3:56 pm #

   і це правда.
   але мені вистачає кількох пар очей. кількох слухачів, нехай навіть і з некоректними висловами.
   а для таких анахоретів, як я, Інтернет – самоє оно.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: