Михаїла Архистратига

21 Лис

Святий, що в Чернігівщині почитається як один з найбільших. Нині храмове свято в Куликівці і на всьому тому кутку. Я добре пам’ятаю перше своє храмування тут. Сніг лежав величезними кучугурами, Куликівка співала й танцювала, юрби веселого й галасливого народу вешталися по хатах, під кожним подвір’ям стояли машини, в електричку годі було запхатися – і у вагонах ще дохрамовували, доїдали, допивали, доспівували. А по Куликівці мчали сани, запряжені двома конями, і в санях теж грав баян.
Михайло замикає собою осінні свята: до нього всі роботи мають бути закінчені. Згодом Пилипівський піст починається, уже думки мусять бути про інше. По першому сніжку, який раніше лежав уже об ці пори, починають у віддалених районах бігати вовки (там, північніше Чернігова, у Ріпкинському районі, я ще як тільки переїхала в Ніжин, то наслухалася). Кажуть, саме Михайло командує вовками і взагалі хижаками. Він же стріляє в чортів, поцілюючи просто з неба.
Він же зважить душі померлих на Страшному Суді. він же підтримав Жанну д’Арк, врятував Новгород і визволив з печі трьох отроків.
Воїн, коротше кажучи, і заступник воїнів і міст. Покровитель Архангельська і нашого Києва, юнак із мечем і в військовому строї.

Ще трохи пізніше напишу про храмові страви. Про куликівські блинчики я вже писала торік. Но там ще багато всього традиційного. Це окремо.
Особисто я гризу там смажену рибку. Линочки завбільшки з долоню так просто чудо. Казано ж: “м’ясо – свинина, а риба – линина”. І діток коли хвалять, то говорять “як линочок”.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: