Ідучи на “Аїду”

22 Жов

Перше:
за три дні почала співати “К берегам священным Нила” і Марш. Віллі спитав: а хіба це з “Аїди” марш? З “Аїди”, відповіла я, бо у “Фаусті” Гуно теж є марш, і вони дуже схожі.
А вчора йшли вже в Оперу і говорили з Юрчиком про “Взвейтесь кострами”. Третій марш такого самого типу. Досить показові витоки. Бо ж тріолі, бувши виконаними в уповільненому темпі і артикульовано, дають відчуття монументальності, доводячи її до абсурду – до радянських гіпсових монументів. Я згадала недавно бачену в Ютубі “Пісню-71” (ох і часи ж були), там Дитячий хор пронизливими холодними без ножа ріжучими голосами в уповільненому темпі під супровід симфонічного оркестру виспівував “Взвєйтєсь кострамі” в абсолютно вбогому аранжуванні. І я, роздивляючись на піонерок у галстуках і шкарах 40 розміру, із цицьками й товстими литками, подумала: ось вона, загибель імперії. Колос на глиняних ногах.

Друге:
Амнеріс. Убийте мене, вона завжди ближча мені була, аніж Аїда. Жінка, що з усього робить драму і цією драмою живе. Жінка, для якої головне – проклинати і страждати, неважливо через що. Жінка, для якої солодкість помсти виявилася вищою за солодкість любові.
Бо жага помсти – дуже сильне почуття. Сильніше за кохання.

І третє:
питання національної ідентичності. Я зара б’юся над перекладом “Береніки” Мілоша. Справа не в словах, а в суті. У грандіозній історичній алегорії.
Єврейка, цариця Іудеї, на той час безправної римської провінції. Гарна і владна. Коханка римського полководця, сина імператора. І от у ній шалена драма ідентичності: любов до свого народу, ненависть до нього (бо він чинить неправильно), кохання до римлянина-загарбника і невгасима надія хоч якось допомогти своєму місту, відвернувши руку завойовника, хай навіть і ціною власного тіла.
Тільки так можна зрозуміти цей вірш. Інакше перекладаються лиш слова.
(а ще якось запаралелити із болючим “польським” питанням).

“Аїда” дуже вчасна була.

Про саму виставу трохи згодом напишу. Після “Береніки”.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: