Покрова

14 Жов

так і зветься “Козацька Покрова”, жаль, розмір невеличкий

Українська церква почитає багато жінок. Окрема розмова – пережитки матріархату в українській свідомості, про це іншим разом. Свята Варвара, чиє ім`я викарбовують на хрестиках. Свята Параскева, що поменшує марудну жіночу щоденну працю, якої не переробити. Свята Ганна – бабуся Ісуса Христа, Євдокія, Євфросинія, Катерина, що зазначають календарні зміни – морозну зиму, ранню весну…
Найвища з них – Марія, Божа Матір, Пресвята Діва, Пречиста – заступниця, у якої може шукати прихистку навіть закорінілий грішник. Завдяки Їй, між іншим, грішні душі не мучаться у пеклі з Великодня до Трійці. Во славу Її хоробре лицарство всієї Європи, у тому числі Східної, коїло військові подвиги, походи та турніри (одні лиш релігійно-екзальтовані тексти німецького Minnesang чого варті!). Козацьке гультяйське лицарство, не пускаючи на Січ жінок, поклонялося лише одній Жінці. Вона ж є й покровителькою УПА.

Православна традиція присвячує Божій Матері кілька найважливіших свят – Різдво та Успіння Богородиці, Різдво Христове, Введення, Благовіщення, свята ікон… Покров Пресвятої Богородиці займає в цьому перелікові особливе місце. Велична постать Матері, що намагається обома руками прихистити смертних як власних дітей; якраз тут я вміщую свою улюблену козацьку: Божа Матір у гаптованому фартушку, і під її рукою – Богдан Хмельницький…
Землею, якою особливо опікується Богоматір, здавна вважався Афон (помітьте, простих жінок туди теж не пускають), а пізніше – й дочірня його Київська Софія. А ще року 1615 саме на Покрову, Гальшка, відома як Лизавета Гулевишна, подарувала Київському братству нинішню Контрактову площу на Подолі. Подарувала з умовою: збудувати тут школу, куди приймали б дітей усіх станів. Так на Подолі з`явилася Київо-Могилянська академія; а Контрактова ж площа так і лишилася під омофором Покрови.
Такий вийшов, так би мовити, національно-суспільний аспект поста.
Додам ще кілька фольклорних виразів, це важливий день у народнім календарі:
– За напрямком вітру в цей день передбачають зиму: з півночі – то буде холодною.
– Покровонька землю покриває: листям або снігом.
– По Покрові – то й по теплові.
– Прийшла Покрова – з’їла полудень корова.
– Свята Покровонько, покрий мені головоньку; як не вінком, то онучею, най ся дівкою не мучу (женихів просять дівчата у це свято).

Наостанок іще кілька меседжів.

З мого улюбленого Павлового Послання до Коринфян: “Бо чоловік не походить від жінки, але жінка від чоловіка / не створений бо чоловік ради жінки, але жінка ради чоловіка. / Тому жінка повинна мати на голові знака влади над нею…” (І Кор., ХІ, 8-11).

Другий. Колись на Покрову теплим полуднем я йшла довгою Синяківською з Василівської церкви. Назбирала повну торбу опеньків, просто під парканами будинків, посеред міста.

І третій. Нині у моїх дорогих Тарасика з Аллочкою річниця весілля. Я їх дуже люблю. І добре пам’ятаю, як 16 років тому було тепло й сонячно. І як я страшилася, що Алла забере його зовсім. Обійшлося, хвала Покрові.

Advertisements

Відповідей: 4 to “Покрова”

 1. Катруся Жовтень 14, 2011 at 2:47 pm #

  Я чула такий “конкретну” примовку:

  Покрий землю сніжком,
  А мене женишком! )))

 2. mamache Жовтень 14, 2011 at 2:56 pm #

  ну правильно,
  а женщина с внебрачным ребенком? Покритка!

 3. Ola_bilo4ka Жовтень 20, 2011 at 9:41 pm #

  Гарний пост…я аж зачиталася…не знала що свята Ганна бабуся Ісуса, в мене також бабуся Ганя)

  • mamache Жовтень 21, 2011 at 8:41 pm #

   Я пам’ятаю, що твоя бабуся Ганна, і з задоволенням читаю її вірші, її оповідки і розглядаю її вишивки.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: