Воздвиження

27 Вер

Свято, що йде з Візантії. До речі, про Візантію. Наразі маємо гарний ресурс “Василевс”, це дуже плідна спільнота візантиністів, я читаю їх і дедалі більше цікавлюся цим загадковим культурним пластом. Ось вони http://byzantina.wordpress.com/

Суть свята така. Після Христового Вознесіння Його  святині були втрачені. За кілька століть по тому Єлєна, мати Костянтина Багрянородного, пішла шукати їх до Єрусалима. І знайшла Хрест Господень під руїнами поганської церкви. І на горі він був воздвижений. Така одна з версій.

А я пригадую це вже правдиве осіннє свято. У соборі темно, іде всенощна. Править благочинний отець Олексій. В руках має великий хрест, оплетений чорнобривцями. І пахне чорнобривцями, але зовсім не так, як на Маковія, – тоді цей запах мішався з медом і васильками, нині ж – із ладаном і свічками. На всі боки повертаючись, батюшка  вклоняється, випростовується і високо підіймає хреста – дуже повільно. Так повільно, що ми встигаємо вісімдесят раз промовити “Господи помилуй”, загинаючи пальці, щоб не збитися.

А ще на Воздвиження  летять у вирій останні птахи. А ще не ходять у ліс, бо там, кажуть, гадюки останній день гріються, щоб потім піти в землю зимувати. Одного разу ми таки поїхали. І маєш – Аня загубилася. Я не знала що робити, хоча там, власне, не було де губитися. Нарешті вона вийшла з одного боку просіки, а я з іншого. Вона ревіла. І я ревіла.

Advertisements

Відповідей: 2 to “Воздвиження”

 1. Катруся Вересень 27, 2011 at 8:07 pm #

  Мама розповідала якраз про зміїв у лісі… Колись у Ніжині вони з друзями на Воздвиження поїхали до ліса за грибами, день сонячний, гарний. Вийшли з машини, і мама каже: “А що це за купи, вибачте, лайна під деревами накладені? Чи тут корови пройшли чи що?” Підхожу, – розповідає мама, – до такої “купи”, і бачу, що ця вся купа “дихає” и рухається в усі боки. Величезне кубло змій. І там!.. І там!.. Після цього мама пішла до машини, сіла, закрила дверцята і сказал: все, ніяких грибів не хочу, їдемо додому.
  Тепер кожного року на Воздвиження я мамі пригадую: “Пам’ятаєш про лісові “купи”?” 🙂

  • mamache Вересень 28, 2011 at 6:48 am #

   кажу ж тобі
   змій не бачила, но дитину загубила. тепер попереджаю: на Воздвиження у ліс ані ногою

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: