До Усікновіння: відтята голова

10 Вер

Головосіка – свято, як кажуть у чернігівських селах, “варавите”, не розумію етимології, але шкодне, таке, що відомстить за непослух – як Введення, що буде водити, як Михайлове чудо, що скарає якоюсь чудасією…
Єдиний день у традиційній українській кухні, коли не можна варити борщу. З вечора і до обіду наступного дня я ховаю всі ножі й виставляю попередньо нарізаний хліб – беріть, а ні – ламайте чи кусайте так, бо неодмінно вріжете пальчика.
Йдеться мені нині про відрізану голову, мабуть, це Іздрик, читаний протягом тижня “в її руках – голова, в його голові – джаз”, чи Ліна Костенко, що половину своїх Записок присвячує голові Гонгадзе. Чи відрізана булгаковською трамвайницею голова Берліоза. Чи голова професора Доуеля, улюблене чтиво дитинства. Чи арія Голови з глінкінського “Руслана”.
А чи Саломея з Іродіадою, яким, бач, забаглося відтяти голову Іоанна Хрестителя, – і ось маємо веселе свято, зіткнення християнської святості і язичницької вседозволеності.
… і “снявши голову, по волосам не плачут”…
…і “на те й голова, аби шнурок ся тримав”…
…і “голова за хмарами, а смерть за плечима”…
…і “poor Yorick”, череп вірного слуги в руках…

Хтозна, що це – затамований столітній жах перед гільотиною? козацькі голови на палях? порубані голови курей, перша страта, бачена сільською дитиною?

Чи романтичне “дах з’їхав”, голова чоловіка, яку тримає в руках жінка. Відтяту? Чи на колінах пестить, як дитину? невелика різниця, якщо придивитися…
…і таке інше. Простіть за безлад у пості. Це все Усікновіння, таке вже свято.

Advertisements

Відповідей: 2 to “До Усікновіння: відтята голова”

  1. Катруся Вересень 11, 2011 at 8:13 pm #

    Не можу зрозуміти, чому цей день у православній традиції називають святом. І вітають одне одного. День пам’яті – так, день скорботного згадування – так. Врешті решт, суворий піст цього дня змушує обмежити плотські утіхи і замислитись про інше, хіба ні?.. І річ не в тім, що “свято = нажертись м’яса”, зовсім ні. Свято може бути і без м’яса, але чому радіти сьогодні?.. Які позитивні емоції може викликати страта?.. до того ж, така безглузда…
    Святий Пророче, Предтече і Хрестителю Господній Іоанне, моли Бога за нас, грішних!

    • mamache Вересень 12, 2011 at 6:34 am #

      Я, власне, нікого не вітала. Традицію святкувати краще пояснить російський варіант – праздновить, тобто проводити час у праздності. Те саме, Катрусю, спитала мене мама: що тут святкового? день із безліччю обмежень, навіть як на обивательську свідомість.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: