Запис № 200: Святий Петро, як було обіцяно

13 Лип

Цей зовсім інший, ніж бездоганний Павло. Бути улюбленим учнем Ісуса — і так недолуго від нього відмовитися! Ви коли-небудь уважно читали сцену зречення Петра в Новому Завіті? Особисто мені завжди здавалося, що Петра питали зовсім не про те, і він, відповідаючи, хотів як краще, а вийшло — як завжди. Наверле, казала моя бабуська (наголос на останньому складі); означало “навиворіт” чи “догори дригом”. Тому і розіп’яли його наверле — догори ногами.

Але святому Петрові щось таки довірено. Ключі від раю. Кажуть на Чернігівщині: чого лисі у Царство не підуть? Бо от лізе лисий чоловік до святого Петра, а Петро і подумає, що він задки, та так і дасть копняка. Або цикорієм хльосне, невипадково ж його назва “Петрів батіг”.
А ще кажуть, на Петра хороша погода буває, бо це Петро мертвих пересушує. Чисто тобі одіяла чи подушки. Замічатільний Петро. Хазяйський.

Ще згадалося.
Петрівка — найтепліша пора. Найдовші дні і найкоротші ночі. Після Петрівки зозуля вже не кує, мошка не літає і жаби не кумкають.
Прийшов Петрок — зорвав листок; прийшов Ілля — зорвав і два.
Паганому поросяті і в Петрівку холодно.
День не петрівський, язик не попівський (коли просять розповісти щось).
Захотілося, як ковзанки у Петрівку.

Традиційно на Петра варять вареники з сиром і качаються на гойдалках. І залицяються, залицяються, саме ж час.

Петровськая ноч малая,
соловей, соловейко.
Ніч не спала, кросна ткала,
Соловей, соловейко.
Хустки моє тонкі б’єли,
Соловей, соловейко.
Кому же ви достанетесь?
Соловей, соловейко.
Чи старому чи малому,
Соловей, соловейко.
Козаченьку молодому,
Соловей, соловейко.

Це найкраща з петрівок, записана мною на півночі Чернігівщини від баби Хвесі. Сидить на моцній скрині, гойдає переплетеними ногами і співає оцю петрівку. А тоді розповідає мені на тому дивному нарєчії перевертнів, як вони самі кажуть на себе. А я уже ж вам:

Оце, Лєнка, після войни ми удвох зі свекрухою осталися, її чоловіка вбило і мого ж. Так ми ж було, де яка копійка, зразу: дєука, давай лучче хустку купим, давай полотєнце купим чи прошву. І шо? Лєнка!!! Цього добра повний сундук, осьде я на ньому сижу! І нашо воно міні, Лєнка?

Дєукі! Узяли бистро на замєтку! Щоб не вийшло наверле.

Advertisements

Відповідей: 4 to “Запис № 200: Святий Петро, як було обіцяно”

 1. papik Липень 13, 2011 at 6:29 am #

  Це та Хвеся, що казала “нехай бздо виходить”?

 2. mamache Липень 13, 2011 at 6:41 am #

  еге
  …прийду зо двору, поодкриваю усє окна, двері та й кажу: “нехай бздо виходить”.

  а ще співала “Харашо в дірєвнє лєтаааам… гавно ліпнє да щиблетау”

  а матюки називала москалями.

 3. Катруся Липень 13, 2011 at 8:11 pm #

  Я теж думаю, що св.Петро пішов на таку собі “ложь во благо”, аби слідувати за Учителем навіть у цій Його останній дорозі. Скажу: “ні, не знаю, про що ви кажете; ні, я не Його учень” – і залишусь тут, біля Нього. Яка різниця, що казати, аби бути біля Нього. А Христос у цей момент показує ВАГУ слова, адже Він Сам – Слово. І т.д., і т.п.
  Мене у Євангелії страшенно бентежить інший уривок, що показує вагу Слова. У тій відомій ситуації, коли Христос проклинає смоковницю, на якій не знайшов плодів, і яка наступного дня всохла. Все би було нічого (сила віри і.т.п., будете мати віру з гірчичне зернятко – зможете гору скинути в море), якби в одному (хоча лише в одному!!!!) з Євангелій не було написано, що Ісус не знайшов серед листя жодного плоду, БО ЩЕ НЕ БУЛА ПОРА ЗБИРАННЯ СМОКВ. Ще не була пора збирання смокв. Але сила Слова вирішує долю дерева.
  А в ситуації з Петром Христос теж знав, що ще не пора збирання смокв, апостоли ще “зелені”. Але прийдуть часи… Тому в цьому Христовому “ти тричі зрадиш Мене” немає болю. Адже Він знає, що це утричі (утридцятеро?) збільшить любов і відданість. Імхо.

  • mamache Липень 13, 2011 at 8:26 pm #

   згодна абсолютно.
   до того ж, може бути неточність у перекладі, яка переінакшує емоційну вагу “тричі зречешся мене”. а трохи пізніше – розбійникові “сьогодні ж будеш зі мною в раю”.
   хто зна, як там було спочатку і який зміст сюди вкладався.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: